Znaki drogowe

Znaki drogowe







Na drogach stosuje sie nastepujace znaki i sygnały drogowe:
1. znaki drogowe pionowe w postaci tarcz, tablic z napisami lub symbolami, które wystepuja również w postaci znaków swietlnych,
2. znaki drogowe poziome w postaci linii, napisów i symboli umieszczonych na nawierzchni drogi,
3. sygnały swietlne nadawane przez sygnalizatory,
4. sygnały dawane przez osoby do tego uprawnione,
5. sygnały dzwiękowe lub wibracyjne wysyłane przez urzadzenia umieszczone na drodze.

Oprócz znaków, o których mowa w punkcie 1., stosuje się znaki drogowe zwiazane z oznaczeniem pasa drogowego, obiektów drogowych i oznaczenia w postaci urzadzeń bezpieczenstwa ruchu, w szczególnosci w zwiazku z zamknięciem drogi lub jej częsci dla ruchu, a w razie potrzeby - znaki drogowe z napisami wskazującymi sposób korzystania z drogi, jeżeli nie może on być wyrazony znakami okreslonymi w poniższych działach.

1. Znaki drogowe pionowe umieszczone po prawej stronie jezdni lub nad jezdnia dotycza kierujacych znajdujacych się na wszystkich pasach ruchu; jeżeli jednak znaki są umieszczone nad poszczególnymi pasami ruchu, to znaki dotycza tylko kierujących znajdujących się na pasie, nad którym są umieszczone. Znaki drogowe umieszczone po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowia powtórzenie znaków umieszczonych po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
2. Kierujący jest obowiązany respektować znaki drogowe pionowe umieszczone na wysyłajacym żółte sygnały błyskowe pojezdzie, który wykonuje na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne.
3. Znaki drogowe wyrażajace zakazy lub nakazy odnoszace się do kierunku jazdy oraz znaki drogowe zakazu wjazdu pojazdów o okreslonych wymiarach, masie lub naciskach osi nie dotycza kierujacego pojazdem szynowym, poruszajacego się po wyznaczonej dla niego trasie.
4. Znaki drogowe, które sa dodatkowo opatrzone napisami lub symbolami umieszczonymi na tabliczkach pod nimi, stanowia integralna całosc wraz z tymi tabliczkami.
5. Jeżeli znaki drogowe lub tabliczki okreslaja układ dróg na skrzyzowaniu (schemat skrzyzowania) liniami o róznej szerokosci, to linia szersza oznacza drogę z pierwszenstwem.
6. Znaki drogowe poziome odzwierciedlajace znaki drogowe pionowe (ostrzegawcze lub zakazu) stanowia powtórzenie zastosowanych znaków pionowych.
7. Przepisy wymienione w punkcie 1 i 4 stosuje się odpowiednio do sygnałów swietlnych do kierowania ruchem.
8. Znaki drogowe i sygnały dotyczące organizacji ruchu oraz znaki drogowe okreslające prędkosc, wymiary, masę i naciski osi pojazdu podane sa przykładowo. Dotyczy to również tabliczek przedstawiajacych pojazdy, układ dróg na skrzyżowaniu i sytuacje na drodze.





powrót do strony głównej







Wykonał Michał Szwed